KÖŞE YAZILARI

YENİ NESİL ÖDEME KAYDEDİCİ CİHAZLAR GELİYOR

Köşe Yazıları

ALİ HAN KIRLI

DİKKAT İZAHA DAVET EDİLEBİLİRSİNİZ!

BARIŞ ERDOĞAN

DEĞERLİ MESLEKTAŞLARIM SEVGİLİ BODRUM’ LULAR

OSMAN CAVİT İYİGÜN

YAŞAMAK GÜZEL ŞEY BE KARDEŞİM VE SEVGİ TOHUMU

Basında Bugün Vergi Boyutu

İş İlanları

 

YENİ NESİL ÖDEME KAYDEDİCİ CİHAZLAR GELİYOR.

ENVER KILIÇ

SMMM

25 Aralık 2012 Salı

 

 

11 Nisan 2012 tarihli 28261 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Katma Değer Vergisi Mükelleflerinin Ödeme Kaydedici cihazlarını kullanmaları mecburiyeti hakkında kanunla ilgili 69 seri nolu Genel Tebliğ ile yeni nesil ödeme kaydedici cihazlar ( yazarkasa) ile ilgili yükümlülükler belirlenmiştir.

Maliye Bakanlığı bundan önce Akaryakıt istasyonlarının otomasyona bağlı yazarkasa kullanma, doktor muayenehanelerine pos cihazı kullanımı, elektronik Fatura, Elektronik Defter uygulamalarında olduğu gibi yeni nesil ödeme kaydedici cihazlar ile ilgili kademeli olarak zorunluluk getirmektedir.

Buna göre:

1-      Bu yılın sonuna kadar yazarkasa almak zorunda olan mükellefler istemeleri halinde kullanımda olan yazarkasaları alıp kullanabilecekler. Ancak bu mükellefler yeni alacakları yazarkasaları en fazla hafızası dolana veya en geç  31.12.2015 tarihine kadar  kullanabileceklerdir.

2-      1 Ocak 2013 tarihinden sonra yazarkasa kullanmakla yükümlü olan mükellefler söz konusu tebliğe uygun ödeme kaydedici cihaz kullanmak zorunda olacaklar.

3-      Şu anda yazarkasa kullanmakta olan mükellefler işyerlerindeki bu yazarkasaları 31 Aralık 2015 tarihine kadar kullanabileceklerdir.

4-      Seyyar  EFT-POS cihazı kullanan mükellefler 01/01/2013 tarihinden itibaren bu cihazlar yerine EFT-POS özelliği olan yeni nesil ödeme kaydedici cihaz kullanmak zorundadırlar.(70 seri nolu tebliğ ile 01/07/2013 tarihine kadar süresi uzatılmıştır.)

5-      Yol kenarı otopark hizmeti veren mükellefler, faaliyetlerinde 01/01/2013 tarihinden itibaren EFT-POS özelliği olan yeni nesil yazarkasa kullanmak zorundadırlar. (70 seri nolu tebliğ ile 01/07/20013 tarihine kadar süresi uzatılmıştır) 

 

 

Görüldüğü gibi yeni yılda yeni nesil ödeme kaydedici cihazları kullanmaya başlayacağız. Bu cihazlar Gelir İdaresi Başkanlığınca belirlenecek kıstaslara göre, anlık veya dönemler halinde, elektronik yolla Gelir İdaresi Başkanlığı Bilgi İşlem Merkezine veri gönderebilecek ve Gelir İdaresi Başkanlığınca erişilebilecek özellikleri taşıyacaktır.

Mesleğimiz açısından gelecekte görünen Defter tutmak, Fatura düzenlemek, Beyanname hazırlamak gibi kavramlar ortadan kalkmakta ya da şekil değiştirmektedir.