KÖŞE YAZILARI

DÜZ MUHASEBECİ

Köşe Yazıları

ALİ HAN KIRLI

DİKKAT İZAHA DAVET EDİLEBİLİRSİNİZ!

BARIŞ ERDOĞAN

DEĞERLİ MESLEKTAŞLARIM SEVGİLİ BODRUM’ LULAR

OSMAN CAVİT İYİGÜN

YAŞAMAK GÜZEL ŞEY BE KARDEŞİM VE SEVGİ TOHUMU

Basında Bugün Vergi Boyutu

İş İlanları

 

DÜZ MUHASEBECİ

 

                                                                                           Semra ÖZGÜL

                                                                                           SMMM

 

Yoğun ülke gündeminde “muhasebeci ne yapar?”, “sorunlarını nasıl çözer?” soruları cevapsız kalıyor. 2017 yılı bitip 2018’ e hazırlanılırken; artan iş yüküne ve artan sorunlara rağmen bunlara çözüm bulacak gerçek bir iradenin olmaması çok üzücü.

 

Doğrunun çoğunluğun kabul ettiği kurallar bütünü olduğu ülkemde; az çok dirsek çürütüp geldiğim bu meslekte büyük hayal kırıklıkları yaşadım. Bunu pek çok muhasebecinin yaşadığını ve günlük akışta dile getirmediklerini tahmin ediyorum.

 

Çoğunluğun kabullendiği kuralları doğru ve değişmez olarak görmeye hazır azımsanmayacak sayıda muhasebeci ve iktisatçı var. Artan iş yükünü kabul etmek işleri kolaylaştırıp, muhasebecilerin önünde yeni yollar açıyor olsa ben de katılırım buna.

 

İktisatçı ve muhasebecinin amacı var olanı kabullenip süsleyerek sunmak değil; eleştirmek ve değişime zorlamak olmalıdır.

 

Mükellef memnuniyetini sağlamak zorunda olan bizler; ayın 23’ünde SGK Bildirgeleri ve Muhtasar, ayın 24’ ünde KDV ve ay sonlarında Ba Bs avına çıkmış durumundayız. Bunu eleştirenler tembellikle suçlanmakta.

 

Gelir İdaresinin yeterince katibi olduğu kanaatindeyim. Bunun için dört yıllık eğitim de şart değil.

 

Bunun için üniversite sonrası 2 ya da 3 yıllık staj ve zorlu sınavlara da gerek yok..

 

Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik mesleğinin tanımında günlük rutin takibi olmamalıdır. Yeni ekonomik projeler üretmek; finansal danışmanlık, iş geliştirme ve yönetim organizasyonu ile ilgilenmesi gereken bizler hayatımıza böyle devam ettiğimizde üretim dışı kaldığımızı görüp bıkkınlık duyacağız. Kimimiz stres kaynaklı hastalıklarla uğraşacağız.

 

Çok müreffeh yaşayanlarımız, iyi kazanan meslektaşlarımız var. Ancak bu refah kalıcı değil. Her an sallantıda bir ekonominin yavaşlaması bile pek çok büyük büroyu sarsar aşamaya geldi. En azından bulunduğumuz bölgenin gerçeği bu. Tacir sıkıntıdayken muhasebecinin kazanması imkân dışı.

 

Burada yanlış giden bir şeylerin olduğu çok açık. Naylon faturanın ne olduğunu; ticareti ve vergi uygulamalarının realiteye dayandığı ülkelerde izah edemezsiniz.

 

Bunun için verilen Ba Bs formlarının ne işe yaradığını da.

 

Hiçbir vergisel karşılığı olmayan bu bilgilendirme; KDV beyannamesinde yapılacakken, vakit kaybı ve kırtasiye yükü yaratan bu formlara kesilen cezalar da sadece hazinenin gediklerini kapatmaya yarayacaktır kuşkusuz. Belki bugün bunu söylemenin ne anlamı olduğunu düşüneceksiniz çoğunuz. Hayatı sorgulamak gerektiğini, zamanın kıymetli bir sermaye olduğunu kimse inkâr edemez.

 

Üretimden uzak kendi ekseninde dönüp duran muhasebeci arkadaşlarımın hayatın neresinde olduklarını sorgulamaları ve ne istediklerini bilmeleri gerektiğini düşünüyorum.

 

    Bu koşturmacada yitip giden sadece zaman ve sağlık değil; ülkemin ihtiyacı olan girişimcilik ve yeni iş projeleri ile ilgili fırsatlardır. Bu fırsatların kaçmasıyla ekonominin ihtiyacı olan yenilenme ve yeni başlangıç imkânını da kaybetmiş oluyoruz.

 

Sonuçta hepimiz kaybediyoruz. Ekonomisi güçlü olmayan bir ülkenin bağımsızlığı da tartışılır. Kapitalizmin acımasızca eleştirildiği ve bitişi astrolojik sohbetlere dahi konu olan bu sistemin çarkları bizimle dönüyor. Bulunduğumuz yerin kıymeti bizim çabalarımızla şekillenecektir. En kıymetli kavramın zaman ve sağlık olduğunu unutmadan, hepimizin gereksiz uygulamalarla meşgul olmak yerine üretime dönük projelerle başarıya odaklı çalışmasını temenni ediyor, her şeyin pahalı olduğu bu zaman diliminde mutluluğun kolay ve bedelsiz olduğunu hatırlatmak istiyorum.