KÖŞE YAZILARI

ÇIRAK VE STAJYERLERİN MAAŞ, VERGİ VE SSK AÇISINDAN ÇIRAK VE STAJYERLERİN DEĞERLENDİRİLMESİ

Köşe Yazıları

ALİ HAN KIRLI

DİKKAT İZAHA DAVET EDİLEBİLİRSİNİZ!

BARIŞ ERDOĞAN

DEĞERLİ MESLEKTAŞLARIM SEVGİLİ BODRUM’ LULAR

OSMAN CAVİT İYİGÜN

YAŞAMAK GÜZEL ŞEY BE KARDEŞİM VE SEVGİ TOHUMU

Basında Bugün Vergi Boyutu

İş İlanları

 

ÇIRAK VE STAJYERLERİN

MAAŞ, VERGİ VE SSK AÇISINDAN ÇIRAK VE STAJYERLERİN

DEĞERLENDİRİLMESİ

 

                                                                                                                                                                                                               Fatih ÇANAKÇİ

                                                                                                                                                                                                                     SMMM

 

 

  Bu yazımda Zorunlu Staj (Meslek Lisesi ve Meslek Yüksekokulu öğrencileri) yapan Aday çırak, çırak ve stajyerler konusunu işlemek istiyorum.

 

  Bildiğiniz gibi zaman zaman meslek liselerinden bizler veya mükelleflerimiz stajyer çalıştırmaktayız. Stajyerlerin hakları ve çalıştıranlar açısından ne gibi yükümlülüklerin bulunduğunu açıklayarak yazıma başlamak istiyorum.

 

  Gelir vergisinin 23.maddesinde stajyer ve çıraklar her türlü vergiden muaf tutulmuş fakat sigortaları(5510-5-b) MEB veya okulları tarafından yapılmaktadır. Stajyer çalıştıran işveren ödedikleri ücretleri bordro üzerinden gider olarak yazabilmektedir.

 

  Meslek liselerinde okumakta iken veya yükseköğrenimleri sırasında staja tabi tutulan öğrenciler ile 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunun 46’ inci maddesine tabi olarak kısmi zamanlı çalıştırılan öğrencilerden aylık prime esas kazanç tutarı, 82’ inci maddeye göre belirlenen günlük prime esas kazanç alt sınırının otuz katından fazla olmayanlar hakkında ise iş kazası ve meslek hastalığı sigortasının uygulanacağı belirtilmiştir. Aday çırak ve çıraklarda ek olarak hastalık sigortası da uygulanır.

 

3308 sayılı kanun kapsamında bulunan bu öğrencilere, maaş ödeme yükümlülüğü de bulunmakta. Bu ücret, personel sayısı 20' den fazla olan işletmelerde net asgari ücretin yüzde 30' undan; 20' den az çalışanı olan işletmelerde ise net asgari ücretin yüzde 15' inden az olamıyor. Ancak asgari ücretten yüksek ücret alması durumunda alınan ücret gelir vergisi ve damga vergine tabi olacaktır.

 

Bir istisna, fakülte, yüksekokul, meslek yüksekokulu gibi öğrenim kurumları öğrencilerinden eğitim yaptığı kurumun statüsünde mecburi staj şartı bulunan ve bir işyerine uygulamalı eğitimini yapmak üzere okul tarafından belirli bir süre gönderilen stajyerlere bu stajları süresince herhangi bir ücret ödeme yükümlülüğü bulunmamasına rağmen, bu sürede herhangi bir ücret verilmesi halinde, bunlara verilen ücretler için gelir ve damga vergisi kesintisi yapılacak, fakat SSK primi ödenmeyecektir.

 

Diğer taraftan, öğrencinin iş kazası geçirmesi halinde ise kuruma bildirim yükümlülüğü çalıştıran işverene yüklenmiştir. Diğer SSK’ lılarda olduğu gibi, takip eden 3 işgününde bildirimi zorunlu tutulmuştur.