KÖŞE YAZILARI

BİR MUHASEBECİYLE ÇALIŞMAK SİZİ NEDEN BİR DAHİ YAPAR ?

Köşe Yazıları

ALİ HAN KIRLI

DİKKAT İZAHA DAVET EDİLEBİLİRSİNİZ!

BARIŞ ERDOĞAN

DEĞERLİ MESLEKTAŞLARIM SEVGİLİ BODRUM’ LULAR

OSMAN CAVİT İYİGÜN

YAŞAMAK GÜZEL ŞEY BE KARDEŞİM VE SEVGİ TOHUMU

Basında Bugün Vergi Boyutu

İş İlanları

 

BİR MUHASEBECİYLE ÇALIŞMAK SİZİ NEDEN BİR DAHİ YAPAR?

 

 

                                                                                         İkbal ÇİĞDEM DAMAR

                                                                                                      SMMM

 

 

“Her gün yaptığınız işlerin müşterilerinizin gözünde daha değerli olmasına katkıda bulunacak ve onlarla da paylaşabileceğiniz bir yazı. Yeni müşteriler bulmak hâlâ bir muhasebe bürosunun karşı karşıya kaldığı en zor girişimlerden birisi, özellikle söz konusu olan kim olduğunuzu ve mesleğinizi nasıl icra ettiğinizi anlatmak olunca.”

 

_Amy Vetter* - SMM, Xero Firması Eğitim Küresel Başkan Yardımcısı ve Muhasebe Müdürü, ABD

 

İngilizce’ den Çeviri: İkbal Çiğdem Damar

 

İster farkında olsun ya da olmasın, küçük işletme sahipleri zamanlarını bir istatistik olmaktan kaçınmak için harcıyorlar ve muhasebeciler bu görev için hayati önem taşımaktadır.

 

ABD Küçük İşletme İdaresi tarafından yayınlanan veriler, küçük işletmelerin neredeyse yarısının beş yıldan fazla dayanamadığını gösteriyor. İşletmelerin  kapanmasının nedenleri çeşitliyken, sebep çoğu kez zayıf mali yönetimden kaynaklanıyor. Nihayetinde, bir işletme sahip olduğu nakiti tükettiğinde, kendisi de tükenmiş oluyor.

 

Şirketimin araştırması bir mali müşavir ile güçlü ilişkiler kurmanın işletmenin uzun ömürlü olmasında faydalı olduğunu gösteriyor. Başarısız olan şirketlerin yüzde 27' sine kıyasla kurtulanların yüzde 42'sini oluşturan ve bir mali müşavir ile çalışan işletme sahipleri kurdukları ilişkiyi "mükemmel" olarak nitelendiriyor. Başarısız işletme sahiplerinin yüzde 65' inden fazlası, çöküşlerinden yanlış mali yönetimi sorumlu tutuyor.

 

İstatistik olmaktan kaçınmanın yolu, bir muhasebe uzmanıyla birlikte çalışmaktır. Böylece finansal verilerinizin açık, güncel ve doğru olmasını sağlamış olursunuz.

 

Vergi dönemlerini oldu bittiye getirerek neden tüm işinizi riske atarsınız?_Etrafta dönüp dolaşan konuşmalarla vergi_beyannamesi verilemez ve bu sizi bir dahi_yapmaz.__Bir profesyonele danışmak, vergi beyannamelerinizin ve belgelerinizin olması gerektiği gibi düzenlenmesi ve muhafaza edilmesi için anlaşmak sizi bir dahi yapar.

 

*Amy Vetter, CPA, CITP, CGMA, is Global VP, Education & US Head of Accounting at Xero.

 

Kazançlar, Göründükleri Kadar Basit Olmayabilir.

 

Hisse senedi alıp satmışsanız, kira geliriniz varsa, bireysel emeklilik sisteminden faydalanıyorsanız veya bir ev satın almışsanız verginizi hesaplamak bir anda zorlaşır.

 

Sermaye kazançlarını hesaplamak bir kabusa dönüşebilir. Yanlış yaparsanız sonunda ya çok vergi ödersiniz, ya da daha kötüsü eksik hesaplarsınız. Bunun bedeli çok ağır olabilir.

 

Vergi Kanunları Göründüğünden Çok Daha Karmaşıktır. Vergi Kanunları anlaşılması zor, karışık ve sık sık değişen kanunlardır. Yorumlamak ve küçük işletmeler için ne anlama geldiğini çözmeye çalışmak neredeyse tam zamanlı bir iştir. Küçük işletme sahiplerinin yapılacaklar listesine “vergi kanunlarını okumak” eklenmeden de yapacak yeterince işleri var.

 

Tek bir yanlış hiç hesapta olmayan büyük bir borçla sizi vergi dairesiyle karşı karşıya getirebilir, dönüşü olmayan bir yola sokabilir. Vergi Kanunlarını okuyup yorumlayacak olan muhasebecilerdir.

 

Bir muhasebe şirketi ortağından şu senaryoyu dinleyin:

 

“İki işletmesi ile bize gelmiş bir müşterim vardı. Kendi kişisel gelir vergisini C kategorisinde hesaplayabileceğini düşünmüş, işlerini de içeren sadece bir vergi beyannamesi yapacağını varsayarak. Nisan ayında gelir vergisi beyannamesini vergi dairesine vermiş olarak bize geldiğinde fark ettik ki hepsini tek bir kalemde göstermiş. Sonuç olarak süresi geçmiş olmasına rağmen gelir vergisi beyannamesini yeniden düzenledik. Dolayısıyla fazladan bir ödeme çıkmış oldu. Tüm bu karmaşayı düzeltmek dokuz ayımızı aldı”.

 

David Emmerman, Emmerman, Boyle & Ortakları Şirketi ortağı.

 

Pek Çok Kişinin Artık Bir İşi Değil, “İşler” i var.

 

İsteğe bağlı ekonomi Amerika’ nın emek piyasasında önemli değişikliklere sebep oluyor. Milyonlarca insan ek iş yapıyor, vergi beyannameleri eskisi kadar kolay değil artık ve gitgide daha çok zaman alıyor. Sadece bir kutucuğu işaretlemek kadar basit değil eğer bu yıl bir araba veya bir ev aldıysanız..

 

Birden fazla 1099' u ve mahsupları yönetmek profesyonel destek gerektiriyor.

 

Bir senaryo daha:

 

“Çalıştığım bir C Programı vergi mükellefi, danışmanlık giderlerini düzenlemekten ve beyannameyi doldurmaya çalışmaktan yorgun düşmüş ama yapamamıştı. Sonunda bizimle bağlantı kurarak herşeyi bize teslim etti ve biz hallettik. Bu kişi üç yıldır beyanname vermemişti. Muhasebe defterleri ve kayıtları çok kötü durumdaydı, 13.000 - dolar vergi, ceza ve faiz çıktı” dedi,

 

Herkes Vergi İndirimini Sever.

 

Vergi zamanı geldiğinde pek çok küçük işletme sahibi çılgınca neyin vergiden indirilip neyin indirilemeyeceğini bulup öğrenmeye çalışır. Bir haftaöncesini düşünmek zor olabilir ama ya bir yıl boyunca ne harcadığınızı hatırlamaya çalışmak! Unutun gitsin. Bir muhasebe dehasıyla çalışmak size vergi indirimi gibi bir baş ağrınızın olmayacağını garanti eder.  Ayrıca fazla vergi ödememenizi ve vergi istisnalarından faydalanmanızı da sağlar. Bir vergi uzmanı, neyin önemli olduğunu, neyin işe yaramayacağını bulmanızda ve en iyi vergi beyannamesini vermenizde yardımcı olabilir. Dahası muhasebe ücretini verginizden düşersiniz.

 

Vergiler Risk Alma Yeri Değildir.

 

Teknoloji, bireylerin kendi vergi beyannamelerini hazırlamalarını kolaylaştırsa bile bu riskli bir iştir. Özellikle de iyi eğitimli bir muhasebecinin rehberliği olmadan Vergi Kanunları denen bir ormana dalıyorsanız. Küçük bir hata, sizi bela dolu bir dünyaya götürebilir. Ve bu, işe başlarken bir muhasebeciyi seçmekten daha fazla zaman ve paraya malolarak sonlanabilir.

 

Hepimiz birkaç risk almaktayız, ancak vergiler söz konusu olduğunda, daha işin başında doğru yolu seçmek gerekir.

 

Sonuçta, siz verginizi hesaplamak için bu işe başlamadınız (muhasebeci olmadığınız sürece).