KÖŞE YAZILARI

BAŞKANIN MESAJI

Köşe Yazıları

ALİ HAN KIRLI

DİKKAT İZAHA DAVET EDİLEBİLİRSİNİZ!

BARIŞ ERDOĞAN

DEĞERLİ MESLEKTAŞLARIM SEVGİLİ BODRUM’ LULAR

OSMAN CAVİT İYİGÜN

YAŞAMAK GÜZEL ŞEY BE KARDEŞİM VE SEVGİ TOHUMU

Basında Bugün Vergi Boyutu

İş İlanları

 

Değerli Meslektaşlarım,

 

         Hayatın hangi alanına, hangi meslek grubuna bakarsanız bakın hep bir var olma  mücadelesinin olduğunu  göreceksinizdir.

 

         İşte mesleğimiz de 1932 'yılın da  başlayan ve  57  yıl süren yoğun mücadelelerden  sonra kabul edilen yasayla , örgütlü bir yapıya  kavuşmuş ve böylece mesleğin  gelişmesi büyük bir hız kazanmıştır.

 

         Bu mesleğin büyüklerimizden bizlere kalmış bir  miras  değil , yarınlara bırakacağımız çok değerli bir emanet olduğu    bilinciyle ;  Örgütlü yapımızın ve mesleğimizin  bu günlere gelmesin de emekleri olan  herkese teşekkür ediyorum.

 

         Günümüz de ; dünya hızla değişmekte , Türkiye değişmekte , mesleğimizin ilgi alanları da her geçen gün değişmektedir.Yetenek , yaratıcılık ve uzmanlaşmanın ön plana çıkması , mesleğimizde de nitelikli bir eğitim sürecini zorunlu kılmıştır. Ancak böylesi zorunlu bir eğitim sürecinden geçilmesini gerekli kılan mesleklerin sahipleri , parlak bir gelecek sağlayabilmektedir   kendilerine.

 

         İşte böylesi bir beklentiyle her geçen gün daha fazla  tercih edilen mesleğimiz ; hayal edenlerin mesleği olma yolun da çok büyük bir yol almış, almaya da devam edecektir.

 

         Tüm bu gelişmelere rağmen bir çoğumuz bu gün , meslek yasamızın bir çok noktasını eleştirmekte , biz yöneticileri eleştirmekte ; maalesef  siyasilerin bu konudaki sorumluluklarını  ve  kendi mesleki duruşlarını  görmezden gelmektedirler.

 

         Bu büyük değişim içerisinde ; örgütü, örgütlü gücü ve dayanışması ile bu günlere  gelen üst birliğimiz    TÜRMOB ; aynı heyecanla mesleği geleceğe taşıyacak kültür ve birikime her zaman sahiptir.

 

         Bodrum Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odasının üyeleri olarak bizler de bu örgütlü yapı içerisin de meslek mücadelemize aynı heyecan ve kararlılıkla   devam edeceğiz.

 

         Ülkemiz de faaliyet de bulunan şirketlerin % 95 'i aile şirketidir. Norveç de bu oran % 78'dir. Günümüz de başarı sürdürülebilirlik üzerine kurulmaktadır. Yönetim kurulların da sürdürülebilirlik iç denetim , Şirketler de sürdürülebilirlik kurumsallaşma , aile şirketlerin de sürdürülebilirlik aile anayasalarıyla mümkündür.

 

         Bu süreçte meslektaşlarımız da kesinlikle çözümün bir parçası olmalıdırlar.Bilinmelidir ki sürdürülebilirliği hedef alanlara hizmet sunmak, ancak meslekte sürdürülebilir yapılar kurmakla mümkündür.Bu nedenledir ki  gelecekte ; güven , itibarlaştırma  ve kurumsallaşma  meslektaşlarımızın ve özelliklede genç meslektaşlarımızın en önemli önceliklerinden  birisi olacaktır.

 

         Bu duygularla yeni yılınızı en içten dileklerimle kutlar; yeni yılın hepinize sağlık , mutluluk , başarı ve bol kazanç getirmesini dilerim.

 

Mustafa Uslu

Başkan